Giardiosis

Giardia-cysta5 3544A Giardia lamblia egy világszerte elterjedt, vékonybélben élősködő, ostoros egysejtű parazita. Széles gazdaspektrummal rendelkezik és az embert is képes megbetegíteni. A fertőződés a parazita cystás alakját tartalmazó ivóvízzel, eleséggel, illetve étellel szájon át történik. A vékonybélbe került cystából kiszabadul 2 trophozoita, melyek többszöri hosszanti osztódással szaporodnak el a vékonybél nyálkahártyáján. A giardiával fertőzött állat vagy ember enyhébb-súlyosabb hasmenéses tüneteket mutat, az emésztés és felszívódás hatékonysága romlik. Gyakori a tünetmentes fertőzöttség is /egyes tanulmányok szerint kutyák között 15-30%/.

Az egyre szélesebb körben elterjedt kisállattartás következményeként egyre gyakrabban diagnosztizálható a giardiosis kedvenceinkben és egyre inkább veszélyt jelent ez a parazita az emberekre is. Tapasztalataink szerint gyakran a kölyök állatok már fertőzötten kerülnek új gazdájukhoz, mivel tenyésztőiknél a nagy létszámú állatállományban gyakori - az akár tünetmentes - fertőzöttség. A másik gyakori eset, hogy a menhelyekről kihozott állatok fertőzöttek és az új gazdához kerüléssel kapcsolatos stressz hatására az addig tünetmentes fertőzés aktiválódik és a gondos féreghajtás ellenére hasmenés jelentkezik. A parazita gyakorlatilag bármilyen emlősállatban előfordulhat - mi diagnosztizáltunk giardiosist kutyában, macskában, tengerimalacban és egérben is.

Mit tegyen a gazdi?

Hasmenéses tünetek jelentkezésekor kérjük, hogy a beteg állattal együtt hozzon bélsár-mintát /bélsár-gyűjtő tégelyt adunk, de tiszta gyógyszeres flakonban is behozható/, amit rendelőnkben megfelelő előkészítés után megvizsgálunk mikroszkóp alatt. A mintagyűjtésnél fontos, hogy a minta a bélsár földdel nem érintkező részéből származzon, mivel a földszennyezettség hamis eredményre vezethet a vizsgálat során. Ha az állat újonnan került a gazdihoz menhelyről vagy tenyésztőtől, akkor a tünetmentes állatból is érdemes bélsár-mintát hozni, mert ahol sok állat van ott gyakori a fertőzöttség.
Giardia-trophozoita3 Joja

Hogyan lehet gyógyítani?

A giardiosis gyógyszerrel kezelhető betegség. Fontos, hogy a gyógyszert az előírt adagban és ideig adagoljuk az állatnak. Fontos, hogy a visszafertőződést meggátoljuk, ezért az állat végbelének környékét naponta le kell tisztogatni, illetve az állatot meg kell füröszteni. A környezetét is fertőtleníteni szükséges. Ezenkívül a hasmenés tüneti kezelésére is sor kerül /diéta, probiotikumok/. Lényeges, hogy a kezelés végeztével kontroll bélsár-mintát hozzon be a gazdi, mivel szükséges ellenőrizni a kezelés sikerességét. Az együtt tartott állatok egyszerre történő kezelése fontos, mivel a kezeletlen állatokban fennmarad a parazita és később újra fertőzi a kezelt társát, illetve a gazdáit. A tulajdonos és a családtagok fokozottan ügyeljenek a higiénés előírások betartására /gyakori, szappanos kézmosás, állatok kitiltása az ágyból, ételektől való távoltartásuk/.

 

Kövess minket a Facebookon!

Címünk: 1141 Budapest,  Mogyoródi út 141/A  |  Központi telefon: +36-1 / 222-6178  |  E-mail címünk: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Nyitvatartásunk: Hétfő-Péntek 9-12 és 16-20 , szombaton 9-12 , vasárnap: zárva